Kişinin omurga sağlığını düzeltmek, kas- iskelet sistemi ile ilgili hastalıklardan (skolyoz, kifoz, kas spazmları, fibromiyalji, bel- boyun fıtıkları, donuk omuz, omuz eklemi- kas ve tendon yaralanmaları, menisküs, ön çapraz bağ yaralanmaları, diğer diz problemleri, kalça problemleri vb.) korunmak ve tedavisini gerçekleştirmek amacı ile uygulanan kişiye özel egzersizler bütünüdür.

Pilates sıkılaşmaya yönelik egzersizler olarak biliniyor olsa da aslında uzman bir fizyoterapist eşliğinde uygulanan “klinik pilates”;  duruş bozukluklarından eklem ağrıları, kronik bel- boyun ve sırt ağrıları, duruş bozukluğu ile ilişkili birçok iç organ problemleri, solunum sıkıntısına yol açan hastalıklara (astım vb.) kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde büyük öneme sahip; kişiye özel egzersizler bütünüdür.

Klinik pilates standart fizik tedavinin ardından tamamlayıcı olarak da kullanılmaktadır. Herhangi bir hastalığı veya şikâyeti olmayan, yalnızca egzersize başlamak isteyen sağlıklı bireylere de muayene sonrasında klinik pilates uygulanabilmektedir. Yumuşak doku romatizması ve obezite hastaları da klinik pilates ile tedavi edilebilmektedir. 30– 60 yaş arası uzun yıllar hareketsiz kalmış kişiler de kas- iskelet sistemlerini geliştirmek için pilates klinik programına alınabilmektedirler.