Manuel terapi herhangi bir cihaz ya da makineye kullanmaksızın sadece elle uygulanan bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapide kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas dokusunda baskı yapmak için yalnızca eller kullanılarak tedavi uygulanır. Kemiksel deformiteleri düzeltmeyi amaçlayan ve egzersizle birleştirildiğinde etkisi yüksek bir tedavi konseptidir. 

Manuel terapi yöntemleri kas-iskelet sistemi hastalıkların tedavisinde özellikle bel ve boyun ağrısı için cerrahi olmayan bir yaklaşım olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemle bozulmuş biyomekaniğe bağlı ağrı ortadan kaldırılır. Normal hareket ortaya çıkarılır. Hastalara detaylı bir fonksiyonel muayene sonucunda uygulanan güçler kas, fasya, tendon, bağlar, kemik, eklem ve omurga yapısına uygun bir şekilde kişiye özel uygulanır.

Manuel terapi kas ve eklem sistemi ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde uzun yıllardan beridir başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Manuel terapi özellikle:
* Bel fıtığı
* Bel kayması
* Boyun fıtığı
* Boyun düzleşmesi
* Eklem sorunları
* Kas yırtılması
* Donuk omuz
* Dirsek ve el bileği rahatsızlıkları
* Kalça çıkığı
* Kalça protezi sonrası oluşan ağrılar
* Topuk dikeni
* Ayak rahatsızlıkları
gibi sorunların tedavisinde oldukça etkili bir tedavi imkanı sunmaktadır.